Projekts “CLIMATE”
Attēls: projekta “CLIMATE” pirmā iesaistīto pušu diskusija

Lai uzlabotu Vidzemes plānošanas reģiona Attīstības programmu un teritoriālās ievainojamības mazināšanu, ko rada klimata pārmaiņas, reģions uzsācis dalību starptautiskā projektā “Pielāgošanās klimata pārmaiņām un ES teritoriju noturības palielināšana pret ekstremāliem laika apstākļiem” (CLIMATE). 11. septembrī Cēsīs, klātesot valsts, pašvaldību un nozares ekspertiem, norisinājās projekta pirmā reģionālo iesaistīto pušu diskusija.  

Tikšanās mērķis bija kopīgi apspriest klimata pārmaiņu radītos izaicinājumus, infrastruktūras gatavību un nepieciešamos pielāgošanās risinājumus, kā arī veicināt sadarbību starp dažādiem sektoriem. Pasākuma dalībniekiem bija iespēja ielūkoties trīs nozīmīgās prezentācijās. Inese Pommere-Bramane no Klimata un enerģētikas ministrijas iepazīstināja klātesošos ar pielāgošanās klimata pārmaiņām politikas aktualitātēm,  sniedzot ieskatu valdības veiktajās aktivitātēs, turpmākajos plānos un stratēģijās. Andris Vīksna no Latvijas Vides, ģeoloģijas un meteoroloģijas centra dalījās ar klimata pārmaiņu scenārijiem, kā arī risku un ievainojamības novērtēšanu.  Rihards Sirmais no AS “Sadales tīkls” piedāvāja pārskatu par kritiskās infrastruktūras izaicinājumiem un elektroapgādes sistēmas noturību dažādos laikapstākļos.  

Diskusijas laikā tika apskatīti vairāki būtiski jautājumi, kas saistīti ar klimata pārmaiņu radītajām sekām Vidzemes reģionā. Tika izcelti izaicinājumi saistībā ar autoceļu uzturēšanu, kas kļūst arvien sarežģītāki klimata pārmaiņu dēļ, kā arī nepieciešamību uzturētājiem pielāgoties vides un klimata politikas prasībām. Uzsvērta informācijas apmaiņas nozīme ārkārtas situāciju seku likvidēšanā un reaģēšanas spēja. Sarunās secināts, ka daudzas pašvaldības saskaras ar datu trūkumu par klimata izmaiņām vietējā līmenī, piemēram, cik bieži applūst konkrētas teritorijas. Klātesošie uzsvēra nepieciešamību pēc sistemātiskas datu vākšanas, kas sniegtu iespēju klimata pārmaiņu prognožu rīku un ģeogrāfiskās informācijas sistēmas datu izmantošanai, kā arī būtisku ieguldījumu ilgtermiņa lēmumu pieņemšanai. Izcelta arī sabiedrības informēšanas un līdzdalības nozīme pielāgošanās pasākumu veikšanā un nepieciešamība veidot plānus, kas būtu pielāgoti ne tikai dažādām organizācijām un to rīcībām, bet arī vietējai sabiedrībai. 

Šī bija pirmā no sešām plānotajām projekta “CLIMATE” iesaistīto pušu tikšanās reizēm, kurās tiks padziļināti aplūkoti klimata pārmaiņu izaicinājumi un sadarbības iespējas starp dažādām iesaistītajām pusēm. Vidzemes plānošanas reģions turpinās darbu, lai veicinātu klimatnoturīgus risinājumus, kas uzlabos reģiona gatavību nākotnes klimata izaicinājumiem, izmantojot gan vietējo pieredzi, gan citu projekta partneru valstu labās prakses piemērus. 

 

Projekts “Pielāgošanās klimata pārmaiņām un ES teritoriju noturības palielināšana pret ekstremāliem laika apstākļiem” (CLIMATE) tiek īstenots Interreg Europe pārrobežu sadarbības programmas no 2021. līdz 2027. gadam ietvaros. Vairāk par projektu: https://ej.uz/VPRCLIMATE 

Šī publikācija ir sagatavota ar Eiropas Savienības finansiālu atbalstu. Par tās saturu pilnībā atbild Vidzemes plānošanas reģions un tā nevar tikt izmantota, lai atspoguļotu Eiropas Savienības uzskatus.