Sabiedrība Tūrisms
Attēls: tūrisma apmācību dalībnieki

2025.gada 6.martā atpūtas kompleksā “Sonāte” (Vecstāmeriena, Stāmerienas pagasts, Gulbenes novads) notika pirmā apmācību diena “Piekļūstamības jēdzieni, labās prakses un digitālā piekļūstamība”.

Apmācības tiek organizētas Lauku atbalsta dienesta apstiprinātā BDR "Dēms" projekta Nr. 24-07-CL01-C0LA19.2203-000001 ”Mācību cikls tūrisma uzņēmējiem darbam ar cilvēkiem ar dažādiem traucējumiem (redzes, dzirdes, garīga rakstura un kustību), nodrošinot fiziskās un digitālās vides piekļūstamību.” ietvaros, kas iesniegts vietējā rīcības grupā BDR "SATEKA".

Projekta mērķis ir paaugstināt Gulbenes novada tūrisma uzņēmēju un saistīto nozaru darbinieku zināšanas un prasmes darbā ar klientiem ar dažādiem traucējumiem. Trīs nodarbību cikls sniegs teorētiskas un praktiskas apmācības par fiziskās un digitālās vides piekļūstamību tūrismā, veicinot visu cilvēku iekļaušanos sabiedrībā un pakalpojumu izmantošanā, uzlabos iekļaujoša tūrisma pakalpojumu sniegšanas kvalitāti.

Projekta ilgums: 12.2024. – 06.2025. Kopējā projekta summa: 3448,50 EUR ES līdzfinansējums: 2344,98 EUR Atbalsta Zemkopības ministrija, Lauku atbalsta dienests, biedrība SATEKA un Gulbenes novads.

Mācības vadīja Latvijas kultūras akadēmijas un Vidzemes augstskolas vieslektors Edgars Ražinskis. Ar 2024.gadā veiktā Kultūras ministrijas pētījuma galvenajām atziņām un rezultātiem par kultūras pasākumu un infrastruktūras piekļūstamību dalījās Latvijas kultūras akadēmijas lektore un pētniece Dita Pfeifere. Ar praktiskajiem piemēriem vides piekļūstamībā dalījās Kurzemes plānošanas reģiona projektu vadītāja - vides pieejamības eksperte Alise Lūse un par iekļaujošu digitālo piekļūstamību internetā stāstīja sertificēts lietojamības eksperts Gints Fricbergs.

Veicot apmācību dalībnieku anketēšanu noslēgumā, tika iegūta informācija, ka pasākumā gūtās zināšanas un pieredze ir paaugstinājusi dalībnieku kompetenci konkrētajā jautājumā. Apmācību dalībnieki uzlaboja zināšanas par digitālo piekļūstamību, daudzveidīgo jēdzienu par konkrēto tēmu skaidrojumu un pielietojumu, guva praktiskus piemērus par fiziskās vides piekļūstamības piemēriem savas uzņēmējdarbības vides infrastruktūras uzlabošanai, kā arī par veicamajiem uzlabojumiem digitālās vides piekļūstamībā.

Noslēguma diskusijās viena no būtiskākajā atziņām bija, ka emocionālā empātija un savstarpējā komunikācija ir pamats virzībai.