Noslēdzoties projektam “Mēs darām kopā!”, kuru realizēja biedrība “SATEKA”, 26.oktobrī notika Gulbenes novada 2.Iedzīvotāju forums ar saukli “Kopā darot, mēs sasniegsim vairāk!”. Šis forums pulcēja aktīvus iedzīvotājus, kopienu līderus, nevalstisko organizāciju un pašvaldības pārstāvjus, lai stiprinātu savstarpējo sadarbību un diskutētu par vietējo līdzdalību un kopienas attīstību. Projekts „Mēs darām kopā!” veidojis pamatu ilgtspējīgas līdzdalības un kopienu attīstības kultūrai Gulbenes novadā ar mērķi stiprināt iedzīvotāju līdzdalību un sniegt jaunas prasmes un iespējas vietējiem līderiem.
Foruma galvenās atziņas – koordinēta un ilgtspējīga līdzdalība
Foruma dalībnieki nonāca pie vienotas atziņas – līdzdalība ir izvēle, bet tā ir arī atbildība un ilgtermiņa ieguldījums. Svarīgi, lai katra iedzīvotāju grupa tiktu uzklausīta, tāpēc kopienu darbnīcās - Apkaimju darbnīcās, kas norisinājās šī gada pavasarī, aktīvākie novada iedzīvotāji 14 dažādās novada vietās diskutēja par kopienu dzīves kvalitātes uzlabošanu un vietējo vajadzību identificēšanu. Projekta vadītāja Daiga Gargurne norāda, ka pēc šīm darbnīcām izveidojās divas jaunas biedrības: Litenes un Jaungulbenes pagastos un aktivizējušās kopienas, tika apkopoti iedzīvotāju viedokļi un identificētas aktuālās vajadzības vietējās kopienās.
Foruma ietvaros norisinājās piecas tematiskās darba grupas un trīs apļdiskusijas, kas pievērsās būtiskākajiem jautājumiem kopienas dzīvē.
- Darba grupas “Iedzīvotāju padomes – iespējas un šķēršļi” dalībnieki atzina, ka iedzīvotāju padomēm jābūt ar skaidriem mērķiem un ieguvumiem. Būtiska nozīme ir mazajiem, sasniedzamajiem mērķiem, kas veicina uzticēšanos un identitātes apziņu.
- Darba grupas “Jaunietis – savējais vai svešais kopienā?” dalībnieki secināja, ka ir nepieciešams veidot efektīvu informācijas apriti, jeb tā dēvēto “zirneklīša” tīklu, lai jaunieši varētu vieglāk atrast informāciju par iesaistes iespējām un veidotu saikni ar kopienu.
- Darba grupā “Seniora loma kopienas dzīvē un lēmumu pieņemšanā” tika atzīts, ka senioru iesaistīšana kopienas dzīvē ir būtiska, tomēr izaicinājums ir pieejas trūkums IT rīkiem, kas nepieciešami e-pakalpojumu izmantošanai. Svarīgi ir ņemt vērā senioru prioritātes – veselību, sociālo palīdzību un saiknes uzturēšanu ar kopienu.
Kopienu apmācības un līderu stiprināšana
Projekta “Mēs darām kopā!” ietvaros notika apmācību cikls “Kopienu līdzdalība teritoriju attīstībā”, kurā vietējie aktīvisti un iniciatīvu grupu pārstāvji pilnveidoja savas prasmes brīvprātīgo piesaistē, pasākumu organizēšanā un savu ideju aizstāvībā. Šīs apmācības ļāva dalībniekiem spert pirmos soļus viedās kopienu stratēģijas izstrādē – stratēģijas, kuras mērķis ir veidot kopienas, kas spēj pašas veicināt vietējo dzīvi un attīstību.
Četru nodarbību tiešsaistes ciklā “KOPĀ – spēks un varēšana!” kopienu līderi apguva iemaņas, kas nepieciešamas sekmīgai vadībai un komunikācijai kopienā. Dalībnieki izzināja savu lomu kā līderiem, apzināja savas kopienas realitāti un vajadzības, kā arī mācījās motivēt un iedvesmot vietējos iedzīvotājus aktīvai līdzdalībai. Šo nodarbību laikā īpaši tika uzsvērta nepieciešamība pēc skaidriem un sasniedzamiem mērķiem – uzsverot, ka mazi, piepildāmi mērķi ir galvenais līdzdalības veicināšanai un iedzīvotāju uzticības iegūšanai.
Kopienu pieredzes apmaiņa un sadarbības iespējas
Lai iepazītos ar novada nevalstisko organizāciju darbu, uzklausītu aktīvistu pieredzi un veidotu jaunus kontaktus, projekta ietvaros tika organizēti trīs pieredzes apmaiņas pasākumi. Šie pasākumi norisinājās Kalnienā, Litenē, Druvienā un Lizumā, kur dalībnieki apsprieda gan sasniegumus, gan izaicinājumus. Savukārt biedrība “SATEKA” organizēja Atvērto durvju dienu, piedāvājot iepazīties ar tās aktivitātēm un sadarbības iespējām.
Papildu pieredzei vietējās kopienās, projekta dalībnieki devās arī uz Siguldas novadu, kur pieredzes braucienā “Kopā plānot, kopā ieviest” iepazinās ar Siguldas novada pieredzi darbā ar iedzīvotāju padomēm Siguldā un Lēdurgā, kā arī ar kopienu pieredzi un labās prakses piemēriem.
Projekts “Mēs darām kopā!” Nr.2024.LV/NVOF/MAC/003, kas tika realizēts ar Sabiedrības integrācijas fonda atbalstu no Latvijas valsts budžeta līdzekļiem, ir būtiski veicinājis līdzdalības kultūru Gulbenes novadā.
Projekta laikā īstenotās Apkaimes darbnīcas, pieredzes apmaiņas un apmācības iedzīvotājiem ir stiprinājušas novada kopienas, nevalstisko organizāciju un pašvaldības savstarpējo sadarbību. Šis projekts ir piemērs tam, kā iedzīvotāju iesaiste un vienotība var radīt pozitīvas pārmaiņas, motivējot arī citus iesaistīties novada attīstībā un kopienas labklājībā.
Pasākumus finansiāli atbalsta Sabiedrības integrācijas fonds no Latvijas valsts budžeta līdzekļiem.
Par preses relīzes saturu atbild biedrība SATEKA.