Projekti
runb.jpg

No 29. maija līdz 4. jūnijam Rumānijas pilsētā Fagaraš notika Erasmus+ projekta “Key skills – new opportunities for adults” (“Nozīmīgas iemaņas – jaunas iespējas pieaugušajiem”) dalībnieku tikšanās, lai gūtu pieredzi un iepazītu rumāņu organizāciju darbības metodes pieaugušo izglītības jomā.

Gulbenes novadu pasākumā pārstāvēja Gulbenes novada bibliotēkas galvenā bibliotekāre-eksperte Inese Kalēja un Gulbenes novada bibliotēkas struktūrvienības “Rankas pagasta bibliotēka” vadītāja Anda Ješkina.

Šī bija jau ceturtā projekta partnervalstu pārstāvju tikšanās, kurā dalībnieki apmeklēja vairākas ar sociālo jomu saistītas organizācijas, jauniešu centru, kā arī fondus un asociācijas, kas rūpējas par iedzīvotāju izglītošanu un pasākumu nodrošināšanu.

Liela uzmanība tiek pievērsta cilvēkiem ar īpašām vajadzībām. Apmeklējām profesionālo centru cilvēkiem ar īpašām vajadzībām Centrul Ocupaţional pentru Persoane cu Dizabilităţi Sibiu pilsētā, kas darbojas ar starptautiskas diakonijas asociācijas atbalstu. Redzējām, kā tiek gādāts par šo cilvēku ikdienas darbošanos – gan nodrošinot dažādas darbnīcas (filcēšana, šūšana, sveču liešana, darbs ar mālu u.c.), gan iespēju turpat veikt vienkāršus darbiņus rūpnīcas vajadzībām, savienojot nelielas detaļas. Darbnīcās izgatavotos priekšmetus vēlāk ir iespēja ikvienam iegādāties. Tādējādi tiek jēgpilni piepildīta šo cilvēku ikdiena, gan arī rasta iespēja justies noderīgiem un iekļauties sabiedrībā.

rumanija.jpg

 

rums.jpg
ruts.jpg
ruuu_.jpg

Līdzīgs dienas centrs izveidots arī Fagaraš pilsētā – Unitate de îngrijire la domiciliu pentru persoane vârstnice Bunici de suflet (UIDV), kur cilvēki ar īpašām vajadzībām darbojas vairākās darbnīcās, apgūstot un izmantojot dzīvē dažādas iemaņas.

Apmeklējām arī reabilitācijas centru pieaugušajiem ar īpašām vajadzībām, kurā tiek nodrošināta diennakts aprūpe. Dzīvošana ciematā nodrošina iespēju pašiem rūpēties par sadzīvi, piemēram, gan uzturot tīrību un kārtību, gan arī siltumnīcā audzējot nepieciešamos dārzeņus.

Lai īstenotu šīs aktivitātes, kā arī nodrošinātu materiālo bāzi, tiek izmantoti līdzekļi no ziedotājiem un kristīgajām organizācijām, kā arī risinājumi dažādu projektu ietvaros. Viesojāmies arī organizācijās, kas darbojas ar līdzekļu piesaisti – Centrul Active un Fundația Comunitară Țara Făgărașului (Fagaras pilsētas kopienas fonds), lai nodrošinātu iedzīvotājiem iespējas apgūt ko jaunu, līdzdarboties un iesaistīties sabiedriskajās aktivitātēs dažādās jomās.

Devāmies izbraucienā uz Bekokten un Seligstadt ciematiem, kur darbojas luterāņu baznīcas atbalstītais Jauniešu centrs (Asociatia Jugendzentrum Seligstadt). Darbam ar jauniešiem tiek apmācīti pieaugušie, kuri nodrošina kvalitatīvu nodarbību un darbnīcu norisi vasaras nometnēs. Īpašu interesi izraisīja plastmasas pārstrādes darbnīca, kurā jaunieši tiek mudināti rūpēties par apkārtējās vides nepiesārņošanu, veicot plastmasas izstrādājumu dalīšanu un pārstrādi.

Tā kā šoreiz tika apmeklēti vairāki centri cilvēkiem ar īpašām vajadzībām, tas lika pievērst uzmanību, cik lielu sabiedrības daļu veido šie cilvēki un cik būtiski ir nodrošināt viņiem iespēju darboties, pat strādāt, tādējādi veicinot viņu integrēšanos sabiedrībā.

Vērtīgi bija arī tas, ka apspriedāmies ar pārējo partnervalstu pārstāvjiem, kādas metodes tiek izmantotas pie viņiem līdzīgās situācijās, gūstot pieredzi un jaunas idejas neformālās izglītības jomā.

Guvām ieskatu arī Rumānijas dabas un kultūrvēsturiskajā mantojumā, iepazīstot Sibiu pilsētas vēsturi, kā arī baudot Transilvānijas kalnu burvību 2050 m augstumā.

Nākamā projekta dalībnieku tikšanās paredzēta pie mums, Latvijā, kad augustā uzņemsim partnerus un dalīsimies ar saviem labās prakses piemēriem un pieredzi neformālās izglītības jomā, kā arī iepazīstināsim ar Gulbenes novadu.

Inese Kalēja, Gulbenes novada bibliotēka