Ar sirsnīgu un mīļu kopā būšanu un darbošanos izskanējusi projekta “Labākie draugi” (“Best Friends”) noslēguma aktivitāte “Saldā satikšanās”, kas norisinājās Stāmerienas pilī.
Tajā tikās gan projektā iesaistītie – jaunākās paaudzes ķipari no pirmsskolas izglītības iestādēm - Gulbenes 2.bērnudārza un “Ābolīšu” Stāmerienas grupiņas, sociālo aprūpes centru “Jaungulbenes Alejas”, “Siltais” un “Dzērves” iemītnieki un darbinieki, gan citi ieinteresētie, kam rūp paaudžu sadarbība kā tagad, tā nākotnē.
Divu stundu garumā pasākuma dalībnieki kopīgi rosījās darbnīcās, kā arī atskatījās uz projektā paveikto, apskatot izstrādātos materiālus: Eiropas ziņojumu “Starppaaudžu sadarbība un sociālā integrācija senioriem”, metožu katalogu “Starppaaudžu aktivitātes vecāka gadagājuma cilvēkiem un maziem bērniem, lai mazinātu vecāku cilvēku izolāciju un veicinātu viņu sociālo iekļaušanu” un starppaaudžu mācīšanās apmācību programmu.
“Dodoties uz Stāmerienas pili, bērnos valdīja prieks, satraukums, nedaudz arī bailes, kautrīgums. Tiklīdz pasākumā ieradās vecie cilvēki, bērniem viņus gribējās samīļot, viņi gribēja zināt, kā sauc. Tas bija abpusējs satikšanās prieks! Bērniem patika dziedāt un spēlēties kopā ar vecajiem cilvēkiem un patika galda spēles. Atbildot uz jautājumu, vai nepieciešams šādi pasākumi, bērni atbildēja, ka noteikti. Sešgadīgās grupas bērni Daniels un Rainers secināja, ka veci cilvēki māca mums dzīvot!” Tā par šo aktivitāti saka Gulbenes 2.bērnudārza "Rūķītis" 6gadīgo grupas skolotājas Līga un Ilze, skolotāja palīgs Margarita.
“Šādi pasākumi ir jārīko biežāk, jo mūsu vecīšiem patīk satikt bērnus, jo savus mazbērnus, ja tādi ir, nesatiek tik bieži. Tāpat arī bērniem, kam nav vecvecāku, ir iespēja atrast savu sirds draugu vai pat vairākus. Viņiem visiem - liels vai mazs - gribās mīlestību, siltumu, cieņu, kopābūšanu. Tās emocijas, darbojoties kopā, ir patiesas un visvērtīgākās. Manam lielajam puikam arī patīk braukt uz “Dzērvēm” un palīdzēt onkuļiem vai tantēm, uzspēlēt spēles, parunāties. Tā sirsnība apbur abus. Un viņš redz un aizdomājas, cik brīnišķīgi ir seniori,” stāsta projekta dalībniece Līga.
“Teorijas daļā klātesošajiem stāstījām, kādi rezultāti ir sasniegti: kas tapis un kur atrodama praktiskā informācija, piemēram, metožu katalogs, kā strādāt ar bērniem un sirmgalvjiem. Diskutējām par dažādām ar novecojošo Eiropu saistītām tēmām. Visplašākā diskusija izvērsās par eidžismu, kas ir vecuma diskriminācija. Pasākuma dalībnieki dalījās ar eidžisma piemēriem no savas ikdienas. Piebildīšu, ka dalībnieki bija cieši ieinteresēti uz sadarbību un saskatīja nākotnes iespējas starppaaudžu sadarbības jomā. Ļoti konkrētus atbalsta instrumentus piedāvāja Izglītības nodaļas vadītāja Dace Kablukova. Viņa rosināja sociālās aprūpes centriem izstrādāt gada grafiku, kad viņi vēlētos pie sevis ciemos uzņemt bērnus. Tas ir brīnišķīgi,” vērtē Ilze Vanga, projekta darba grupas pārstāve.
“Lai arī pats neesmu aktīvi piedalījies šajā projektā, tomēr daļēji esmu zinošs par tā norisi novada ietvaros, kā arī par rudenī notikušo mūsu brīvprātīgo pensionāru sadarbību ar Itālijas un Rumānijas brīvprātīgajiem senioriem. Ko es secinu? Viennozīmīgi, ka saiknes veidošana starp senioriem un jauno paaudzi ir izdevusies. No savas pieredzes varu piebilst, ka praktiski visi bērnudārzi veido šo sadarbību arī bez projekta, organizējot vienos dārziņos vecmāmiņu dienas, citos - vectētiņu dienas. Bērni šajos pasākumos ir ļoti atvērti un ieinteresēti tikties ar vecajiem ļaudīm, jo atšķirībā no vecākiem, un bieži arī- audzinātājām, lielākā daļa vecvecāki necenšas uzspiest mazajiem pamācības, bet gan cenšas palīdzēt tās mazajiem izprast. Un ap tādiem vecvecākiem uzreiz ir bērneļu bariņš, kur viņējie pat paši netiek klāt. Pēc tādām dienām nereti bērni ar savām problēmām un priekiem jau sagaida vecvecākus, kuri nāk pēc mazbērniem, un atkal ir bariņš apkārt. No tā iegūst abas puses - bērni zināšanas, pensionāri gandarījumu, ka esi vajadzīgs. Sociālās aprūpes centros tas ir vēl svarīgāk, jo to iemītniekiem šāds mazo apmeklējums ir malks tīra skābekļa, kurš pat reibina. Un šo sajūtu gribas atkārtot vēl un vēl. Tā kā pasākumi ir iespēju robežās jāturpina un jāpaplašina, “ Aivars Circens, Gulbenes novada domes deputāts.
“Šādi pasākumi ir jārīko biežāk, jo mūsu vecīšiem patīk satikt bērnus, jo savus mazbērnus, ja tādi ir nesatiek tik bieži. Kā arī bērni kam nav vecvecāku ir iespēja atrast savu sirds draugu vai pat vairākus. Jo viņiem visiem liels vai mazs gribās mīlestību, siltumu, cieņu, kopā būšanu. Tās emocijas darbojoties kopā ir patiesas un visvērtīgākās. Manam lielajam puikam arī patīk braukt uz SAC “Dzērves” un palīdzēt onkuļiem vai tantēm, uzspēlēt spēles, parunāties. Tā sirsnība apbur abus. Un viņš redz un aizdomājas kādi ir seniori,” piebilst sociālā darbiniece Līga no SAC “Dzērves”.
“Mums ļoti patika "Saldā satikšanās" - nepiespiestā atmosfēra, jaukā vadītāja Anita un atraktīvais projektu vadītājs Lauris, garšīgais un veselīgais cienasts, seniori un bērniņi un, galvenais, Laimes lācis! Ļoti ceru, ka nākotnē vēl vairāk tiks stiprināta starppaaudžu sadarbība, kopā sanākot bērnudārziem un sociālās aprūpes centriem. Vēlams piesaistīt vairāk deputātus dažādās sanāksmēs un apspriedēs, lai būtu lielāka sapratne un sadarbība,” saka sociālā darbiniece Gita Gorbenko.
“Projekta doma – savstarpējā cieņa starp paaudzēm, respekts, prieks un iedvesma pasākumā bija jūtama ik mirkli. Sirsnīgās projekta vadītāju uzrunas, mazo dejotāju mulsums un cenšanās visu labi izdarīt, atbildīgi pret drusku klibo partneri - tas viss veidoja īpašo pasākuma atmosfēru. Ļoti patīk ideja par sadarbības turpināšanu starp mazuļiem un vecajiem cilvēkiem,” atzīst pensionāre Herunda Zuša.
Projekta numurs: 2020-1-UK01-KA204-079111.