Latvijas Investīciju un attīstības aģentūras (LIAA) reģionālajās pārstāvniecībās noslēdzies jauno uzņēmumu atlases process atbalsta saņemšanai inkubācijas programmā. Kopumā jaunā cikla inkubācijas programmā visā Latvijā uzņemti 96 komersanti, kuru uzdevums būs trīs gadu laikā attīstīt savus inovatīvos produktus vai pakalpojumus, apliecinot to eksporta potenciālu.
“Inkubācijas programmā esam uzņēmuši 52 inovatīvus un 44 eksportspējīgos un tehnoloģiju jomā strādājošos uzņēmumus. Uzņēmumi darbojas cilvēka dzīves kvalitātes un veselības uzlabošanas, aprites ekonomikas un klimata jautājumu risinājumu jomā. Ir arī vairāki biofarmācijas produktu ražotāji un uzņēmumi, kuri strādā pie zināšanās balstītu informācijas tehnoloģiju risinājumu attīstības. Mēs novērtējam, kā mainās uzņēmējdarbības vide un to, ka uzņēmumi domā par ilgtspējīgu produktu ražošanu un pakalpojumu sniegšanu. Tas nozīmē, ka ekonomikā notiek pārmaiņas un pakāpeniski virzāmies uz augstākas pievienotās vērtības produktiem un pakalpojumiem,” stāsta Latvijas Investīciju un attīstības aģentūras (LIAA) direktors Raivis Bremšmits.
LIAA Madonas pārstāvniecībā uzņemti 2 inovatīvi un 1 eksportspējīgs uzņēmums, savukārt LIAA pārstāvniecībai Gulbenē uzņemti 1 inovatīvs un 1 eksportspējīgs uzņēmums.
Inkubācijas programmā dalību ir sācis uzņēmums SIA “Etna Design”, kas ražo dārza mēbeles, iekaramos grozus un dekorus no bazalta šķiedras. Mēbeļu ražošana ir unikāls process, kas apvieno dabisku materiālu, inovatīvu tehnoloģiju un rūpīgu roku darbu. Izstrādātā tehnoloģija un materiāla īpašības nodrošina mēbeļu kvalitāti, izturību un ilgtspējību.
Sabiedrība ar ierobežotu atbildību “Lat Angus” klientiem piedāvā gaļas produkciju no bioloģiskajās saimniecībās audzētas liellopa gaļas un cūkgaļas, kā arī gaļas pārstrādes pakalpojumus. Produkcijā tiek izmantotas īpaši izmeklētas garšvielas, lai izceltu produkta garšu. Netiek izmantoti garšas un smaržas pastiprinātāji, dūmots alkšņu un dižskābarža skaidās.
Longsal SIA ir inovatīvs biotehnoloģiju un biofarmācijas uzņēmums, kas nodarbojas ar novecošanās molekulāro mehānismu pētniecību un jaunu produktu dzīvildzes pagarināšanai izstrādi. Uzņēmuma esošie un plānotie tiek mērķēti uz cilvēku novecošanās mehānismu aizkavēšanu, tāda veidā palīdzot pagarināt veselīgos dzīves gadus. Lai nodrošinātu, ka tirgū tiek piedāvāti aizvien jauni, revolucionāri un efektīvi produkti, uzņēmums lielu uzsvaru liek uz produktu pētniecību un attīstību.
SIA WISEMEAL produkts ir funkcionālā pārtika, kas radīta ambicioziem un aktīviem darītājiem, lai ikdienišķās situācijās nodrošinātu sirdsmieru, komfortu un vienkāršību ar veselīgām un vērtīgām maltītēm. WISEMEAL maltītes dabiski iekļaujas piesātinātās darba dienās, neprognozējamos ceļojumos un sportiskās avantūrās, kad nav laika vai enerģijas veselīgas ēdienreizes nodrošināšanai. Apvienojot zinātni un augu valsts superproduktus, WISEMEAL radīts, lai mazāk kā 1 min. laikā, sajaucot sauso maisījumu ar ūdeni, varētu baudīt dabīgu, enerģiju vai imunitāti stiprinošu maltīti un turpinātu savus ikdienas varoņdarbus
Uzņēmums SIA “Carbon Less Future” ir radījis inovatīvu vertikālās audzēšanas konteineri, kas uzņēmumiem un pašvaldībām ļauj audzēt koku stādus turpat savās teritorijās, sniedzot daudzus ieguvumus gan videi, gan uzņēmumam. Investējot līdzekļus šajā progresīvajā tehnoloģijā, uzņēmumi var sniegt ieguldījumu cīņā pret klimata pārmaiņām un veicināt ilgtspējību, vienlaikus uzlabojot savu tēlu un reputāciju. Konteinerim ir unikāls dizains ar stiklotu sienu, lai ikviens interesents varētu redzēt konteinera iekšpusi un stādu augšanas norisi.
Pēc līguma noslēgšanas ar LIAA par inkubācijas atbalsta piešķiršanu atbalsta saņēmējs var pretendēt uz atbalstu dažādām darbībām. Kopumā pretendents atbalstu var saņemt trīs gadus. Maksimālais atbalsta apmērs, uz kuru var pieteikties, ir atkarīgs no līguma darbības gada un tā, kāda veida atbalstu komersants saņems. Pirmajā darbības gadā eksportspējīgie komersanti var piesaistīt atbalstu līdz 25 tūkstošiem eiro, bet inovatīvie uzņēmumi līdz 55 tūkstošiem eiro.
Ar ES struktūrfondu atbalstu īstenotā programma “Biznesa inkubācijas atbalsts” ietver dažādus finanšu un nefinanšu atbalsta pasākumus, kas mērķēti jauniem uzņēmumiem, lai stiprinātu Latvijas inovatīvo, tehnoloģisko, radošo un eksportspējīgo uzņēmumu dzīvotspēju, palielinātu izaugsmes potenciālu un veicinātu Latvijā ražoto preču un pakalpojumu eksportu.
Nākošais Inkubācijas atbalsta programmas uzsaukums plānots no 16. līdz 30. septembrim, bet pirmsinkubācijas atbalsta programmā, kur nodrošināsim augsta līmeņa apmācības esošajiem un topošajiem uzņēmējiem, varēs pieteikties no 28. oktobra līdz 8. novembrim.
Jaunā Inkubācijas un Pirmsinkubācijas atbalsta programma ir veidota kā turpinājums LIAA reģionālo biznesa inkubatoru projektam, kura gaitā no 2016.- 2023. gadam atbalstu grantu veidā saņēmuši 685 komersanti. Dažāda veida nefinanšu atbalstu saņēmuši 1044 jaunizveidoti komersanti, radot 2568 jaunas darba vietas. Radošo industriju jomā tika atbalstīti 92 uzņēmumi. Savukārt vēl 3173 fiziskas personas un komersanti saņēmuši nefinanšu atbalstu pirmsinkubācijas programmā.
Projektā izlietotais finansējums iepriekšējā plānošanas periodā bija 35,2 miljoni eiro, bet programmā iesaistīto uzņēmumu Valsts kasē nomaksāto nodokļu apjoms sasniedza 47,1 miljonu eiro.
LIAA īstenotā inkubācijas programma un reģionālo pārstāvniecību darbība tiek nodrošināta ar ERAF līdzfinansējumu.