Attēls: laba energopārvaldība atmaksājas

2023. gadā Gulbenes novada pašvaldība realizēja četrus energoefektivitātes projektus objektos: Stāmerienas pagasta pārvaldes ēka, Līgo kultūras nams, Gulbenes Mūzikas skola un Jaungulbenes PII “Pienenīte”. Tās ir ēkas ar dažādu funkcionalitāti un noslodzi.

Ir pirmie faktiskie rezultāti par efektivitāti – ietaupījums līdz pat 50%!

2024. gada janvāra, februāra siltumenerģijas dati salīdzinājumā pret 2023. gada šiem pašiem ziemas mēnešiem rāda ietaupījumu megavatstundās. Pārrēķinot eiro, vienā mēnesī uz visām minētajām ēkām esam ietaupījuši ap 4000 eiro. Aprēķins veikts pēc Gulbenes pilsētā noteiktā tarifa. Ietaupām līdz pat divām reizēm no granulu apjoma, kas būtu nepieciešams minētajā periodā siltumenerģijas nodrošināšanai.

Aprēķins nav precīzi grāddienās (siltākās un aukstākās dienas janvārī un februārī), bet pēc fakta.

Atzinīgi energopārvaldību un projektu vērtē arī Līgo pagasta pārvaldes vadītājs Uldis Doņuks: “ Uzlabojumus vērtēju, kā ļoti labus. Būtiski uzlabots ēkas tehniskais stāvoklis un turpmāka ekspluatācija, jumta segums, sienas, apmales, izbūvēta lietus noteksistēma.  Veikti energoefektivitātes darbi: jumta un fasādes, lielās zāles grīdas siltināšana, daļēja iekštelpu telpu apgaismojuma, grīdas seguma, logu un durvju nomaiņa. Siltumtīklu pārbūve un  radiatoru nomaiņa, uzstādītas attālināti regulējamas termogalvas ar programmu, kurai ir dažādas  funkcijas. Programma dod iespēju regulēt, noteikt grafiku un noteikt katrai telpai temperatūru. Ļauj būtiski samazināt  granulu patēriņu. Ir veikta ventilācijas izbūve un ēka ir vizuāli pievilcīga.”

Jaungulbenes PII "Pienenīte" vadītāja Inese Žuka informē, ka projekta rezultātā ir būtiski uzlabojusies ēkas energoefektivitāte. “Telpas ir siltas, ar atbilstošu gaisa sastāvu. Izmantojot viedās regulēšanas programmas iespējas, katrā telpā tiek noregulēta nepieciešamā gaisa temperatūra, laikā, kad telpas netiek izmantotas, gaisa temperatūra tiek samazināta. Ļoti priecē, ka pati attālināti varu regulēt telpu temperatūru pēc nepieciešamības. Ir ievērojams kurināmā - kokskaidu granulu ietaupījums - vairāk kā 50%.  Ļoti patīkams jaunais ēkas vizuālais noformējums,” teic vadītāja.

Realizējot projektus un zinot gaidāmos rezultātus, 2024. gada budžetā minētajām iestādēm ir par 50 % samazināts plānotais apjoms granulu iegādei.

Ietaupījums ir finanšu līdzekļi, kurus varam novirzīt kredīta atmaksai, jo siltināšana nebija bez maksas, pašvaldība ieguldīja savus līdzekļus. Tomēr vienalga kredītmaksājums ir mazāks, nekā ietaupījums

Vēl viens jauninājums - energopefektivitātes projektu rezultātā trīs ēkās (Jaungulbenes PII, Līgo kultūras namā un Stāmerienas pagasta pārvaldei) ir uzstādīta viedā regulēšana. Tā ir attālinātas siltuma padeves pārvaldīšana funkcija pēc pieprasījuma un telpas lietojuma. Labi kalpo tam, ja ēkas telpām ir atšķirīgas noslodzes, līdz ar ko ir iespēja pielāgot un veiksmīgāk regulēt siltuma padeves. Labs risinājums arī uz brīvdienām, kad telpas netiek izmantotas vispār.

Gulbenes novada pašvaldība energopārvaldībā virzāmies uz priekšu un plānā ir nākamie viedās sistēmas uzlabojumi. Virziens ir uz vēl automatizētāku sistēmu, mazinot cilvēku ietekmi.

Secinot pēc projektu rezultātiem, energopārvaldība ir veids kā ne tikai pašvaldībai, bet arī privātām personām samazināt enerģijas izmaksas, vides ietekmi un nodrošināt ilgtspējīgu attīstību sabiedrībā.

Tā ir informēšana un sabiedrības izglītošana. Process nav viegls, bet uz to jāvirzās!

Projekta Nr. 4.2.2.0/21/A/051 “Energoefektivitātes paaugstināšana Jaungulbenes pirmsskolas izglītības iestādē "Pienenīte"”

Projekta Nr. 4.2.2.0/21/A/052 “Līgo kultūras nama energoefektivitātes paaugstināšana” 

Projekta Nr. 4.2.2.0/21/A/053 “Stāmerienas pagasta administratīvās ēkas "Vecstāmeriena" energoefektivitātes uzlabošana” 

Projekta Nr. 4.2.2.0/22/A/007 “Gulbenes mūzikas skolas ēkas energoefektivitātes paaugstināšana”