Kultūra
Attēls

Ik gadu, iemūžinot īpašu novadnieku devumu novadam un pasaulei, Gulbenes “Goda bibliotēkas” plauktos iegulst jaunas grāmatas. Šogad tēlnieka Ivara Drulles radītā vides objekta grāmatu krājumu papildinās četri sējumi, vēstot par izciliem novadniekiem - Oskaru Priedīti, Annu Ķerzumu, Austru Dagmāru Brūveri un Edīti Ķikusti. Svinīgā grāmatu plaukta papildināšana notiks 18. novembrī 17:00.

Oskars Priedītis (1874-1941) - dzimis un audzis Jaungulbenes pagastā. Pēc mācībām Kalna skolā un divgadīgajā Jaungulbenes ministrijas skolā strādājis par skolotāja palīgu, bet tad sapratis, ka lielāka interese ir par jaunajām tehnoloģijām un deviņpadsmitā gadsimta astoņdesmitajos gados Latvijā ienākušo fotogrāfiju. Nav saglabājušās ziņas par to, kur šīs prasmes apgūtas, bet jau ap 1904. gadu Vecgulbenes pagastmājas piebūvē Oskars atvēra savu foto un remonta darbnīcu. Spriežot pēc veco avīžu sludinājumiem, savā darbnīcā viņš veica arī pulksteņu, briļļu, mūzikas instrumentu, velosipēdu un citu smalku lietu remontu, kā arī piedāvāja zelta un sudrablietu labošanu, tomēr galvenā uzmanība tika pievērsta fotografēšanai.

Anna Ķerzuma (1921-2008) - dzimusi un augusi Lizuma pagastā, kur atgriezusies, uzsākot darba gaitas kā skolotāja. Skolotāja Ķerzuma visu savu mūžu atradusies arī sabiedriskās dzīves centrā. Blakus tiešajiem skolotājas pienākumiem Anna vienmēr ir pildījusi dažādus sabiedriskos pienākumus: savā laikā dibinājusi Tautas universitāti, pati lasījusi lekcijas par literatūras un mākslas jautājumiem, organizējusi Latvijas valsts filharmonijas koncertlekcijas, aicinājusi literātus, mūziķus. Kopš 1995. gada viņa darbojās skolas muzejā, vāca materiālus par Lizuma dzimtām un mājām.

Austrai Dagmāra Brūvere (1934-2017) - bērnība Austrai pagāja vecāku mājās Stāķu pusē, bet pēc vidusskolas interese par grāmatu un literatūru lika nosliekties par labu mācībām Kultūras un izglītības darbinieku tehnikumā. Pēc tehnikuma beigšanas Austra tika nosūtīta uz Kolberģa bibliotēku Alūksnes rajonā -  kad sešdesmito gadu sākumā Alūksnes rajons tika pievienots Gulbenes rajonam ar centru Gulbenē, radās izdevība tikt tuvāk mājām,  un pēc sešiem darba gadiem Alūksnē Austra pārnāca uz Gulbenes rajona bibliotēku, kur bija vajadzīgs jauns darbinieks. Bibliotēkas vajadzībām bija atvēlētas divas telpas kultūras nama otrajā stāvā un vēl viena palīgtelpiņa vecākām avīzēm un piederumiem bibliotēkas apkopšanai. Sākumā Austra bija bibliotekāre, tad metodiķe, lasītavas vadītāja un laikā no 1970. līdz 1973. gadam bibliotēkas vadītāja. Lai gan telpas bija šauras, strādāt vajadzēja radoši, jo Gulbenes bibliotēka vienmēr bijusi kultūras dzīves centrā, atsaukusies un atbalstījusi visu jauno, aktuālo.

Edīte Ķikuste (1953-2019) - dzimusi Galgauskā, jau kopš skolas gadiem Edīte bija meitene ar gaišu galvu un uguntiņu sirdī. Aktīvi piedalījusies visās skolas dzīves norisēs, kur Edītes mākslinieciskos dotumus un skatuvisko šarmu novērtēja skolotāji un skolasbiedri Lizuma vidusskolā. Pēc vidusskolas beigšanas 1972. gadā Edīte izlēma doties uz Rīgas Kultūras un izglītības darbinieku tehnikumu. Pēc pāris gadiem darbs tika atrasts Galgauskas pamatskolā, kur sākās ceļš uz tautiskās dejas dvēseli. Tas nebija viegls, bet aizrāva, ievilka sevī, prasīja daudz enerģijas un radošuma, taču pašas un dalībnieku gūtais gandarījums par rezultātu atsvēra pūles un pildīja ar spēka un varēšanas skaisto izjūtu.