Emzes parks Tūrisms
Jauns dabas izpētes maršruts Emzes parkā

Daba pilsētā uzlabo labsajūtu, attīra gaisu, ūdeni un augsni, regulē lietusūdeni, dod ēnu karstā dienā. Savvaļas augi nodrošina arī barību apputeksnētājiem, no kuriem tik ļoti atkarīga mūsu pašu dārzu raža. Pilsētās sastopamas arī retākas sugas, piemēram, pilsētu parkos un kapsētās aug ļoti veci, resni koki, kas rada dzīves vidi retiem kukaiņiem, sēnēm, ķērpjiem, sūnām.

Ar mērķi izzināt īpašos augus un vietas, Emzes parkā izstrādāts jauns dabas izpētes maršruts-spēle “Atklāj sevī dabas pētnieku Emzes parkā!”. Tas sākas pie Emzes ezeriņa un ved pa 3,2 km garo Heinriha taku. Bezmaksas bukleti ar maršrutu-spēli pieejami novada tūrisma centros, bibliotēkās, citās sabiedriskās vietās, kā arī to iespējams ielādēt no vietnes visitgulbene.lv – pdf vai GPX formātā, kurš ērti izmantojams ar kādu GPX mobilo aplikāciju, piemēram, LVM GEO. Lejuplādējot karti ar maršrutu, aplikācija jūs precīzi izvedīs pa taku līdz pat Spārītes parka saliņai.  Heinriha taka Emzes parkā tiks papildināta arī ar norādēm par maršrutā iekļautajiem dabas objektiem.

Maršrutu-spēli izstrādāja Gulbenes novada pašvaldības aģentūra “Gulbenes tūrisma un kultūrvēsturiskā mantojuma centrs” sadarbībā ar Europe Direct centru Gulbenes novada bibliotēkā.

Uzziņai: Augi nozīmīgā daudzumā samazina saules radīto ultravioleto starojumu, kas ir kaitīgs visām dzīvām būtnēm, augi rada mikroklimatu un samazina uzkaršanu, sniedz ēnu, saražo skābekli un attīra gaisu un augsni, uzglabā CO2, kā arī sniedz nenovērtējamu ieguldījumu mūsu mentālajai veselībai. Ir svarīgi, lai pļavās attīstās ziedaugi, lai tie nogatavina sēklas, norisinās ekoloģiski faktori, kurus pēdējo 30 gadu laikā esam centušies “apspiest”.

Pilsētas mežu veidošana ir pasaules tendence, tos veido pat pie ļoti atpazīstamām pilsētas vietzīmēm – piemēram, Parīzes opernama.

Emzes parks pieder pie vecākajām Latvijas īpaši aizsargājamām dabas teritorijām. 20. gadsimta 20. gadu agrārās reformas laikā Vecgulbenes Marijas parks 222 ha platībā kļuva par valsts īpašumu un aizsargājamu dabas krāšņumu. 1935. gadā Marijas parku sadalīja divās daļās, vienu daļu piešķirot Zemkopības ministrijai un otru – Gulbenes pilsētai. Tā izveidojās Emzes parks (166,6 ha).

Dabas pieminekļa statuss tam piešķirts jau 1923. gadā. Emzes parka teritorijā, savienojot šo parku ar tuvumā esošo Spārītes parku, kas arī kādreiz bija Marijas parka sastāvdaļa, ir izveidotas trīs dažādu garumu pastaigu takas. Tās ir trīs tematiskas takas aptuveni 8 kilometru kopgarumā, kas, sasaistot pagātni ar mūsdienām, ieguvušas vēsturiskus nosaukumus – Heinriha, Marisas un Svētezera taka.

Rakstā izmantota informācija no Antras Feldmanes intervijas portālā tvnet.lv ar pilsētplānotāju un arhitektu, “dabasdati.lv” vadītāju Oto Ozolu, kā arī no interneta vietnes visitgulbene.lv.