Gada balva kultūrā 2023-2024 Kultūra
Attēls: Gulbenes novada kultūras balva 2023-2024 pasākums “Kultūra [kubā]”

2024. gada 6. decembrī Gulbenes novada kultūras centrā notika Gulbenes novada kultūras balva 2023-2024 pasākums “Kultūra [kubā]”.

Pasākuma laikā pārliecinājāmies cik daudzšķautņaina ir kultūra, kas sevī ietver vismaz trīs galvenās sastāvdaļas - pasākumus, mantojumu un jaunradi, kas attiecīgi var tikt skatītas no vairākām skaldnēm, šķautnēm un virsotnēm. Taču pats galvenais tajā visā bija, ir un būs - cilvēks!

Pasākumu vadīja dziesminieks Mikus Frišfelds, uzstājās grupa “Saburzīts, bet solīds”, Gulbenes mūzikas skolas sitamo instrumentu spēles audzēkņi un Alūksnes Bērnu un Jauniešu centra džambisti Mārča Kalniņa vadībā.

Atskatoties uz 2023. un 2024. gadu kultūrā, vairākās kategorijās tika sumināti aktīvākie, radošākie un darbīgākie kultūras darbinieki:

1) “Kultūras/tautas nami” - Litenes tautas nama vadītājai Maijai Leimanei par atbildīgu, sirsnīgu un uz sadarbību vērstu darbu 35 gadu garumā, kļūstot par sava pagasta sirdi un dvēseli.

Maija Leimane ir kultūras darbinieks ar 35 gadu pieredzi. Darbinieks ar lielu atbildības sajūtu un pedantisku attieksmi pret savu darbu. Cilvēks, kuram kultūra ir sirdslieta un dzīves pamats, viņas nenogurdināmā enerģija iedvesmo apkārtējos. Maija ne tikai veido un organizē pasākumus, bet arī pati piedalās vietējā amatierteātrī un dejo deju kolektīvā, kas liecina par viņas daudzpusību un mīlestību pret mākslu. Viņas prasmīgās rokas rada skaistus tērpus, tur rūpi par kultūras pasākumu un kolektīvu vizuālo pusi. Maija ir kļuvusi par īstu vietējās kopienas sabiedrības vienotāju, saliedējot pagasta cilvēkus ap kopīgiem kultūras mērķiem un tradīcijām. 2023. un 2024. gadā Litenē ir realizēti vairāki kultūras projekti un lieli pasākumi – Dziesmu un Deju svētku ieskaņu pasākums “Uz Rīgu caur Liteni”, Volfu dzimtas pikniks Litenes muižā, grandiozie Miķeļdienas pasākumi ar dančiem un latviskajām tradīcijām, Ziemas danči pie Litenes muižas. Litenes estrādē tika uzņemta izrāde “Tobago”. Ikdienā viņa ir smaidīga un atsaucīga, vienmēr gatava palīdzēt un atbalstīt citus, nebaidās pieņemt jaunus izaicinājumus. Maijas klātbūtne padara katru kultūras notikumu īpašu un viņas darbs ir atstājis paliekošu ietekmi uz vietējo sabiedrību. Visu papildina lieliskā sadarbība ar saviem amatiermākslas kolektīviem.

2) “Amatiermāksla” - Litenes tautas nama tautisko deju kolektīvam “Ratenieki” (vadītāja Dina Markova) par aktīvu kolektīva koncertdarbību un sabiedrisko dzīvi, nozīmīgu ieguldījumu Gulbenes novada amatiermākslas kustības attīstībā un novada kultūrtelpas veidošanā.

“Ratenieki” ir lielisks piemērs vārdam “kolektīvs”. Viņus kopā saista ne tikai mīlestība uz latviešu tautisko deju un Liteni, bet arī kopīga izpratne par kolektīva dzīvi uz skatuves un ārpus tās. Dejot “Rateniekos”, tas nenozīmē tikai iemācīties deju soļus, tas nozīmē būt vislabākajam un rūpīgākajam deju biedram, aktīvas sociālās dzīves piekritējam, gatavam mesties azartiskos piedzīvojumos, būt praktiskam un darbīgam, atvērtam un komunikablam u.tml. Šķiet, ka “Ratenieku” dalībniekiem deja ikdienā ieņem ļoti lielu vietu, jo kolektīva dzīvei netiek žēlots ne laiks, ne spēks, ne resursi. Tiek piedomāts gan pie dejas attīstības - aktīva koncertdarbība, unikāli koncerti, piemēram, “Ziemas danči”, neskaitāmi sadanči arī ārpus novada, teatrāli uzvedumi u.tml. Kā arī piedomāts par kolektīva iekšējā klimata veidošanu - akcija “Iepriecini vadītāju”, “slepenie draudziņi”, jubilejas, ekskursijas, sporta spēļu organizēšana, sadraudzības pasākumi. “Rateniekiem” atliek laiks un sirds situms, lai iepriecinātu arī citus, piemēram, vientuļos Litenes seniorus ar savu deju uz Ziemassvētku paciņām. Ne bez iemesla “Rateniekiem” izveidojušies jau divi sastāvi - vidējā paaudzes un senioru. Tas ir kolektīva vadītājas Dinas Markovas un viņas ģimenes nopelns. Protams, šeit neiztikt arī bez veiksmīgās sadarbības ar Litenes tautas namu un vadītāju Maiju Leimani.

3) “Bibliotēkas” - Gulbenes novada bibliotēkas struktūrvienības “Daukstu pagasta bibliotēka” vadītājai Ingrīdai Rubenei par apzinīgu profesionālo darbu, atsaucību iedzīvotāju ierosinājumiem un Daukstu kopienas saliedēšanu.

Jau no saviem pirmajiem darba gadiem Ingrīda ir strādājusi ar aizrautību un pilnu atdevi, apliecinot gan savu profesionalitāti, gan uzticību bibliotēkas darbam. Daudzus gadus viņa ir veltījusi Bērnu bibliotēkai Gulbenes novada bibliotēkā, veidojot ciešu saikni ar jaunajiem lasītājiem un palīdzot viņiem atklāt grāmatu pasauli. Pēdējos gandrīz divus gadus Ingrīda vada Daukstu pagasta bibliotēku. Šajā laikā viņa ne tikai spējusi veiksmīgi iejusties pagasta dzīvē, bet arī padarījusi bibliotēku par īstu kopienas centru – vietu, kur iedzīvotāji var pulcēties, dalīties idejās un īstenot kopīgus projektus. Atsaucoties iedzīvotāju ierosinājumiem, 2024. gadā ar Ingrīdas iesaisti un uzņēmību ir realizēti nozīmīgi projekti - bērnu rotaļlaukuma izveide un Daukstu bibliotēkas teritorijas labiekārtošana, kā arī autobusa pieturas atjaunošana. Ar savu sirsnību un iejūtību Ingrīda ir izveidojusi ciešu sadarbību ar sociālās aprūpes centru "Dzērves", organizējot iedvesmojošus pasākumus un grāmatu pārrunas, kas gūst augstu novērtējumu gan no klientiem, gan aprūpes centra darbiniekiem. Ingrīda ir cilvēks ar neizsmeļamu enerģiju, radošām idejām un apbrīnojamām darba spējām. Viņa spēj paveikt daudz – no bērnu dzejas svētku organizēšanas un runča Misiņa lomas iedzīvināšanas līdz nodarbību vadīšanai senioriem un Daukstu bibliotēkas veidošanai par pagasta sabiedrības centru.

4) “Muzeji, kultūrvēsturiskais mantojums” - Gulbenes novada vēstures un mākslas muzeja Krājuma nodaļas vadītājai Alīnai Kirijenko par rūpīgu un uz zināšanām balstītu darbu Gulbenes novada vēstures un mākslas muzejā, piedaloties arī Jūlijam Straumem veltītas izstādes sagatavošanā un eksponēšanas nodrošināšanā Azerbaidžānā un Gruzijā.

Muzeja darbu un dzīvi Alīna sākusi iepazīt, pasākumos iesaistoties kā brīvprātīgā. Vēlāk izglītojusies vēstures speciālistē un pavadījusi prakses laiku muzejā, savukārt 2017. gada jūlijā oficiāli uzņemta muzeja darbinieku pulkā. Alīna ir atslēgas cilvēks muzejā, jo ikviena muzeja lielākā bagātība ir krājums, kurā glabājas mūsu kopīgās vērtības. 2023. gada vasarā Alīna kļūst par Gulbenes novada vēstures un mākslas muzeja Krājuma nodaļas vadītāju. Alīna labprāt mācās un apgūst jaunas zināšanas, pilnveido sevi profesionāli un radoši. Latvijas Kultūras akadēmijā apguvusi programmas “Muzeju darbības pamati”, “Darbs ar muzeja krājumu”, “Muzeju zinātniski pētnieciskais darbs un muzeju komunikācija”. Darbs krājumā prasa ne tikai īpašas zināšanas, bet arī ļoti rūpīgu, precīzu, saudzīgu attieksmi pret krājuma vienībām. Tas ir precīzs darbs, dokumentējot un rūpējoties par krājuma priekšmetiem. Ir nepieciešama izpratne par lietu vērtību un nozīmību nākotnei, lai muzeja priekšmetus atlasītu un nodotu restauratoru rokās. Draudzīga, izpalīdzīga kolēģe, mīļa, rūpīga māmiņa divām meitām un dēlam, mīloša sieva savam vīram, kolēģe, uz kuru vienmēr var paļauties. Alīna piedalījusies Jūlijam Straumem veltītas izstādes sagatavošanā un eksponēšanas nodrošināšanā Azerbaidžānas Nacionālajā paklāju muzejā Baku, Azerbaidžānā un Gruzijā.

5) “Mūzika” - bijušajai Gulbenes Mūzikas skolas direktorei Ilonai Matīsai par sirds darbu un atdevi, vadot Gulbenes Mūzikas skolu.

Ilona strādāja Gulbenes Mūzikas skolā par teorētisko priekšmetu skolotāju no 2012.gada un par Mūzikas skolas direktori no 2015. gada līdz 2024. gada augustam. Lielu darbu ieguldījusi Mūzikas skolas attīstībā - rakstot projektus mūzikas instrumentu iegādei, skolas labiekārtošanai, arī RIC ēkas projektā un telpu iekārtošanā. Ar radošu pieeju organizēja skolas 65 gadu jubilejas koncertus. Tika izveidota draudzība un organizēti koncerti ar vairākām Latvijas mūzikas skolām, kā arī ar mūzikas skolām no Lietuvas un Igaunijas. Ļoti laba komunikācija darbā ar kolēģiem. Atsaucīga, sirsnīga, ar izcilu gaumes izjūtu.

6) “Māksla” - Gulbenes Mākslas skolas direktores vietniecei izglītības jomā, profesionālās ievirzes mākslas skolotājai Inesei Adamovičai par ilggadīgu, radošu un profesionālu darbu verot durvis uz mākslas pasauli Gulbenes Mākslas skolas Jaungulbenes mākslas klases audzēkņiem 31 gada ilgumā. 

Mākslas skolotāja Inese Adamoviča savas darba gaitas Gulbenes Mākslas skolā uzsāka 1993. gadā, kad mākslas skola uzsāka eksperimentālu projektu – Jaungulbenē tika atvērta pirmā mākslas klase Gulbenes rajonā. Inese kļuva par šīs klases vadītāju un strādāja tur 31 gadu līdz mākslas klases slēgšanai 2024. gada maijā. Sākums Jaungulbenes bērnudārza paspārnē bija mākslas mīlestības un jaunības azarta piepildīts, jo kā gan citādi Inese viena varētu būt zīmēšanas, gleznošanas, kompozīcijas, mākslas valodas pamatu un darbs materiālā skolotāja, arī klases audzinātāja un materiālu sagādniece ! Vēlāk, kad mākslas klase pārcēlās uz Gulbīša pamatskolas telpām, Inesei pievienojās arī citi skolotāji. Tomēr pamatoti var teikt, ka tieši Ineses darba spējas un profesionālās zināšanas sniedza iespēju iegūt pirmās zināšanas un prasmes mākslā daudziem Jaungulbenes puses bērniem, vairāki izvēlējās kļūt par profesionāliem māksliniekiem - gulbeniešiem zināmākā ir gleznotāja Ilvija Žeigure, Jaungulbenes mākslas klases 1998. gada absolvente. Jaungulbenes mākslas klases darbības gados ir bijuši 6 izlaidumi, to absolvējuši 48 jaunieši. Šobrīd Inese Adamoviča ir Gulbenes Mākslas skolas direktores vietniece jau 11 gadu, māca akadēmiskās zīmēšanas un gleznošanas pamatus Gulbenes un Lejasciema bērniem. Inese ir apveltīta ar īpašu skaistuma izjūtu – viņas zīmēšanai vai gleznošanai veidotie uzstādījumi ir harmoniski, interesanti, faktūrām bagāti. Saviem audzēkņiem Inese vienmēr atgādina, ka neatlaidība, centība un darbs ir pamats mākslai, priekam un gandarījumam !

7) “Mūža ieguldījuma kultūrā” -  Valentīnai Brūniņai par  mūža ieguldījumu mākslinieces darbā, veidojot izstādes Gulbenes novada vēstures un mākslas muzejā, digitalizējot un cildinot mākslinieku Jūlija Madernieka un Jūlija Straumes radošā mantojuma pielietošanu mūsdienu dizainā.

Radošums, mākslas izjūta, precizitāte, gaume, sirsnība, pacietība, tās ir tikai dažas no Valentīnas īpašībām – ceļazīmēm privātajā un profesionālajā dzīvē. 28 gadi no Valentīnas radošā darba aizvadīti Gulbenes novada vēstures un mākslas muzejā, iekārtojot neskaitāmas izstādes, uzburot dažādu mākslas stilu un vēsturisko laiku noskaņu muzeja izstāžu telpās. Cik izstāžu iekārtojusi Valentīna? Nav iespējams saskaitīt, bet ikviena veidota ar izdomu, rūpību, precizitāti, pasakot galveno un būtisko, ļaujot nokļūt citā pasaulē. Apveltīta ar lielām darbaspējām, izpratni, pacietību, Valentīna turpina savu radošo darbu, ceļot saulē mūsu novada dižgaru – Jūlija Madernieka, Jūlija Straumes, Ludolfa Liberta u.c. – mantojumu.  Rīga, 2023. gada 2. jūlijs, Dziesmusvētku gājiens “Novadu dižošanās”. Gulbenes novada koristi, dejotāji, radošie cilvēki dodas svētku gājienā un pārsteidz skatītājus ar atšķirīgu, krāšņu kultūrzīmi – Jūlija Madernieka ornamentiem apģērbos un noformējumā. Madernieka rakstu salikumu datorgrafikā veidojusi māksliniece Valentīna Brūniņa. Rakstu salikumi porcelāna traukiem, pastkartes un daudzas citas lietas, ko iegādājas Gulbenes novada cilvēki un viesi, ir Valentīnas roku veidoti.

8)  “Sabiedrības simpātija” -  Litenes tautas nama vadītājas Maijas Leimanes un deju kolektīva “Ratenieki” vadītājas Dinas Markovas pasākums "Ziemas danči Litenes muižā".

Litenes tautisko deju kolektīva “Ratenieki” un Litenes tautas nama pasākums "Ziemas danči Litenes muižā" 2023. gada 9. decembrī.  Ideja par pasākuma nepieciešamību bija saistīta ar Eiropas Savienības līdzfinansējuma apgūšanu projekta “Versts of Feelings” ietvaros. “Ratenieku” vadītāja Dina Markova uzreiz piedāvāja savu ideju par ziemas dančiem. Dina kopā ar tautas nama vadītāju Maiju Leimani uzreiz ķērās pie darba, viņu sadarbības rezultātā tapa brīnišķīgs un daudzpusīgs pasākums. “Ratenieki” uz dančiem Litenē aicināja savu draugus/citus tautisko deju kolektīvus, kas bija apguvuši ziemas danču repertuāru, kuru pasākumā kuplā skaitā izdejoja ārā pie Litenes tautas nama.  Pasākumu papildināja tirdziņš, Ābrama andele, karstie dzērieni,4 veidu zupas, video projekcijas, egles iedegšana un rotaļas ar folkloras kopu.  Un tas viss - ar pašu liteniešu rokām un sirdi realizēts!

9) “Inesītes balva” - Gulbenes novada kultūras centra jauktā kora “Harmonija” diriģentei, Stradu pagastu ansambļu “Pieskāriens”, “AmArillis&Žiperi” vadītājai, mūziķei un lieliskai personībai Sabīnei Krilovai-Šmitei.

Sabīne - pēdējo gadu spilgtākā personība Gulbenes novada kultūrtelpā. Nav pārsteigums, ka Sabīne savulaik mācījusies pie Ineses Stalizānes, jo ir pārmantojusi viņas radošumu, neizsmeļamo enerģiju un harizmu. Sabīne ne tikai vada vairākus Gulbenes novada amatiermākslas kolektīvus, pati ir mūziķe un strādā Latvijas Nacionālajā Operā un baletā, bet arī ir mīloša mamma un sieva. Neizsakāms prieks, ka Sabīne ar savām darba spējām, radošo skatījumu uz kultūras procesiem atkal ir daļa no Gulbenes novada.

Apsveicam un lepojamies!