Vai zinājāt, ka var zīmēt un gleznot uz ūdens virsmas? Izrādās, tas ir iespējams. Šo neparasto gleznošanas tehniku sauc par EBRU. Nodarbības notiks Gulbenes Mākslas skolas telpās no 6. līdz 8. jūnijam, darbu izstādes notiks jūlijā un augustā.
EBRU ir ekskluzīva, vienreizēja, brīnumaina seno persiešu un turku radīta māksla. EBRU vēsture sākās tālajā 13.gadsimtā Senajā Persijā, no kurienes pa Lielā Zīda ceļu EBRU māksla nokļuva Turcijā, kur attīstījās, uzplauka un nobrieda. Toreiz EBRU tehniku varēja apgūt tikai no paaudzes paaudzē, praktizējot kopā ar meistaru, neviens "no malas" apmācīts netika.
Mūsdienās EBRU māksla ir iekļauta UNESCO pasaules kultūras mantojuma sarakstā un to izmēģināt var jebkurš. Profesionālie EBRU meistari savas prasmes izkopj līdz pilnībai. Tradicionāli EBRU tehnikā tiek veidoti dažādi raksti, ornamenti uz papīra un auduma, apdrukāto papīru izmanto grāmatu iesiešanā un kaligrāfijā.
EBRU tehnikā top zīmējumi uz ūdens virsmas. Zīmējums tiek veidots ar speciālām krāsām, kuras neizšķīst ūdenī, bet paliek uz ūdens virsmas. Pirms darba uzsākšanas ūdenim tiek pievienots augu sakņu pulveris, lai to sabiezinātu un radītu piemērotu vidi gleznošanai. Krāsas nesaplūst savā starpā un, ar speciālu darba rīku palīdzību, mākslinieks veido neatkārtojamus ornamentus ūdenī. Kad zīmējums gatavs, var paņemt papīra lapu un uzmanīgi uzklāt to uz zīmējuma. Jānogaida dažas sekundes, tad lapu, uzmanīgi paņemot aiz malām un ļaujot ūdenim notecēt, noņem no zīmējuma un noliek uz horizontālās virsmas un ļauj nožūt. Katrs zīmējums uz ūdens ir vienreizējs, tikpat unikāls kā mūsu mainīgā dzīve, līdz ar to tas nekad neatkārtojas un katru reizi tiek radīts kas jauns. Tēlaini šo mākslu dēvē par sirds melodijas attēlošanu uz ūdens.
Radošā apvienība “Piektā Māja” ir guvusi finansiālu atbalstu Gulbenes novada pieaugušo neformālās izglītības programmu konkursā un aicina piedalīties kursos “EBRU jeb gleznošana uz ūdens” , lai praktiski iepazītu šo neparasto mākslas veidu.
Katrs dalībnieks varēs izmēģināt vairākas zīmējuma veidošanas tehnikas un izgatavot savu neatkārtojamo mākslas darbu.
Par kursu vadītāju esam aicinājuši EBRU mākslinieci Andu Kolosovu no Rīgas, kura EBRU gleznošanu apguvusi Turcijā. Praktisko darbu papildinās lekcija par Austrumu mākslu, to gatavos un lasīs Laima Kota, rakstniece un māksliniece, kura šobrīd dzīvo Turcijā un Fatiha Mehmeta Stambulas universitātē ir studējusi tradicionālo Austrumu mākslu maģistra programmā. Programmas noslēgumā Gulbenes iedzīvotājiem būs iespēja apskatīt kursu dalībnieku darbu izstādi Gulbenes publiskajā telpā – Gulbenes novada bibliotēkā, Stāmerienas pilī vai Gulbenes novada pašvaldībās ēkā.
Nodarbības notiks Gulbenes Mākslas skolas telpās no 6. līdz 8. jūnijam, darbu izstādes notiks jūlijā un augustā.
Sandra Dikmane, projekta vadītāja