Izglītbas ziņas
Džimbas viesskola

No 8. līdz 11. aprīlim bērni  no Gulbenes novada vidusskolas, Tirzas, Sveķu, Lizuma, Stāķu pamatskolas, Gulbenes 3. pirmsskolas izglītības iestādes, pirmsskolas izglītības iestādes “Ābolīši”, Tirzas pamatskolas pirmsskolas izglītības grupas piedalās mācību stundā, ko piedāvā  Džimbas viesskola. Tajā viņi apgūst vērtīgas zināšanas bērnu drošībai attiecībās ar citiem vienaudžiem un pieaugušajiem. Mācības notiek Gulbenes novada vidusskolas telpās.

“Pedagogi novērtē to, ka šajās nodarbībās izskaidrojam bērniem tēmas, par kurām pieaugušajiem ikdienā ir grūti runāt. Piemēram, ķermeņa intīmās vietas, labie un sliktie pieskārieni un noslēpumi, un kā tos atpazīt. Nodarbību vadītāji runā bērniem saprotamā un saistošā valodā, daudz izmantojot tādas metodes, kas rosina bērnu ieinteresētību un atgriezenisko saiti. Pedagogi atzīst, ka šīs nodarbības ir trāpījušas īstajā brīdī, jo ikdienā ir daudz slikto pieskārienu, ko bērni izmanto attiecībā viens pret otru. Aktīvā mācīšanās – bērni jautā un paši meklē atbildes,” saka Agnese Lorence, preventīvi izglītojošo programmu koordinatore.

“Sākumā es gribēju iet uz pulciņu, negribēju te nākt. Bet labi, ka atnācu, man te ļoti patīk!” bilsts viens skolēniem.

“Džimbas viesskola” ir daļa no “Centrs Dardedze” radītās Džimbas drošības programmas -izbraukuma nodarbība ir paredzēta 5 – 10 gadus veciem bērniem, kuriem attāluma vai citu iemeslu dēļ ir sarežģīti atkļūt līdz Džimbas mājvietai Rīgā. Džimba ar bērniem interaktīvā un iesaistošā veidā pārrunā tādas nozīmīgas tēmas kā emocionālas un fiziskas drošības robežas, kā arī rīcību nedrošās vai mulsinošās situācijās. Tā kā satikt Džimbu bērniem ir īpašs notikums, pozitīvās emocijas palīdz pārrunāt drošības tēmas pozitīvā un brīvā atmosfērā.

“Džimbas drošības programma” ir izveidota ar mērķi novērst visa veida vardarbību pret bērniem, bet jo īpaši – seksuālu izmantošanu. Tas panākams, izglītojot pirmskolas un jaunākā skolas vecuma bērnus par drošību attiecībās, kā arī sniedzot izglītības speciālistiem un vecākiem pārliecību, prasmes un zināšanas, kā ļaut bērnam piedzīvot drošas attiecības savā ikdienā.

Lielāko ietekmi uz bērniem atstāj pieaugušie, kuri ir viņiem līdzās, tāpēc “Centrs Dardedze” aicina ikvienu pašvaldību Latvijā sadarboties, iesaistot pirmsskolas un sākumskolas un apmācot tajās programmas vēstnešus – Džimbas aģentus. Šobrīd programmā iesaistījušās jau 400 izglītības iestādes. Plašāka informācija par sadarbību pieejama šeit: https://dzimba.lv/pieaugusajiem/dzimbas-drosibas-solu-programma-dzimbas-agenti/

Šeit atgādinām svarīgākos principus cieņpilnu attiecību veidošanai ar bērnu, ko programmas veidotāji aicina paturēt prātā ikvienam vecākam un pedagogam:

1. Tavs ķermenis pieder tikai tev!

Mācīsim bērnam, ka viņa ķermenis ir kaut kas īpašs un pieder vienīgi viņam pašam. Neviens nedrīkst viņam pieskarties bez bērna atļaujas.

2. Ir labi un slikti pieskārieni. Saki “Nē” sliktajiem!

Mācīsim bērnam atšķirību starp pieļaujamiem un mulsinošiem pieskārieniem. Mācīsim nekavējoties un stingri teikt “Nē”, ja kāds vēlas mulsinošu vai nepatīkamu fizisku kontaktu.

3. Ir labi un slikti noslēpumi. Vienmēr izstāsti sliktos!

Mācīsim izprast atšķirību starp pārsteigumiem un noslēpumiem. Noslēpums, kas bērnu satrauc, liek justies neērti, biedē vai skumdina, nav labs, tāpēc to nevajadzētu glabāt - tas ir jāizstāsta uzticamam pieaugušajam.

4. Pasargāt bērnu un novērst vardarbību ir pieaugušā atbildība.

Rūpes par bērna drošību ir pieaugušo uzdevums, un ir svarīgi visu atbildību par to neuzlikt bērnam.

5. Zini, pie kā vērsties pēc palīdzības.

Pārrunāsim ar bērnu, pie kā viņš var vērsties, ja jūtas nomākts, noraizējies vai nobijies.

Džimbas viesskola tiek īstenota ar Labklājības ministrijas finansiālu atbalstu.

Centrs drošai bērnībai “Dardedze” ir nevalstiska organizācija, kas jau vairāk kā 20 gadus izglīto bērnus, vecākus un speciālistus, sniedz psiholoģisku atbalstu un aktīvi darbojas interešu aizstāvībā ar mērķi novērst jebkāda veida vardarbību pret bērniem, īpaši specializējoties bērnu seksuālas izmantošanas prevencijas jautājumos.