Gulbenes novada pašvaldības un pašvaldības aģentūras “Gulbenes tūrisma un kultūrvēsturiskā mantojuma centrs” pārstāvji aprīlī un maijā devās pieredzes apmaiņas braucienā uz Kritiansannu Norvēģijā un Horsensu Dānijā.
Pieredzes apmaiņas braucienu mērķis bija dalīties pieredzē un zināšanās ar Ziemeļvalstu kolēģiem kultūras un industriālā mantojuma tūrisma vadībā, projektu vadībā tūrisma, kultūrvēsturisko un citu objektu attīstībā un valsts institūciju un uzņēmēju sadarbībā, skatot labākos piemērus tūrisma biznesā Ziemeļvalstīs, attīstot turpmāko sadarbību starp Ziemeļvalstīm (Norvēģiju un Dāniju) un Latviju un, iedvesmojoties no Ziemeļvalstu pieredzes, veicinātu tūrisma uzņēmēju iesaisti un savstarpējo sadarbību nākotnē.
Viesojoties Norvēģijā, Gulbenes novada pārstāvji guva daudz jaunu iespaidu un interesantu ideju, ko varēs realizēt arī Gulbenes novadā. Lai arī esam atšķirīgas valstis ar citādu kultūru, citādu kultūrvēsturisko mantojumu, tomēr strādājam līdzīgi un uzsvaru gan mēs, gan norvēģu kolēģi liekam uz vērtību un tradīciju saglabāšanu un iespēju tās ļaut izzināt un baudīt ikvienam - gan vietējiem, gan arī viesiem no citām zemēm.
Horsensā (Dānijā) gulbeniešiem bija lieliska iespēja gūt pieredzi industriālā mantojuma apsaimniekošanā un izmantošanā. Kā viens no objektiem, ar ko iepazīstināja Horsensas kolēģi, bija bijušais cietums, kurā šobrīd atrodas gan reģionālais tūrisma administrācijas birojs, gan hostelis, gan kafejnīca, šī vieta tiek izmantota arī kā dažādu pasākumu un konferenču organizēšanas vieta. Šajā piemērā bija vērojama sasaiste ar mūsu pašu Gulbenes dzelzceļa mezglu un šīs vietas attīstības un izmantošanas iespējām. Tika saskatīta arī lieliska iespēja nākotnē sadarboties arī saistībā ar "zaļajiem ceļiem" - arī Dānijā veco sliežu ceļu vietā ir ierīkoti veloceļi. Viesojoties Dānijā, tika aplūkoti lieliski piemēri, kā uzņēmēji veido savus piedāvājumus pie "zaļajiem ceļiem" un savstarpēji sadarbojas. Gulbeniešiem bija iespēja novērtēt arī lauku teritorijas attīstību. Tika saskatītas līdzības sadarbībā ar kaimiņu pašvaldībām attīstībā. Horsensas kolēģi dalījās pieredzē, kā viņi sadarbojas ar divām kaimiņu pašvaldībām, pozicionējot un reklamējot sevi kā vienu galamērķi. Brauciena laikā tika gūts apliecinājums tam, ka salīdzinoši nelielās pašvaldībās, kādi esam, saskaramies ar līdzīgām problēmām, izaicinājumiem, bet apzinājāmies arī, ka tūrisma nozare ir būtiska ekonomiskās izaugsmes un attīstības sastāvdaļa.
Esam ļoti pateicīgi kolēģiem Norvēģijā un Dānijā par uzņemšanu. Pieredzes apmaiņas braucienu laikā tika gūta vērtīga pieredze un ieceres turpmākai sadarbībai ar abu valstu kolēģiem.
Pieredzes apmaiņas braucieni tika organizēti Ziemeļvalstu un Baltijas valstu mobilitātes programmas “Valsts administrācija” apstiprinātā projekta “Sadarbības un zināšanu nodošana labai kultūras, industriālā mantojuma un projektu vadības attīstībai” ietvaros.