Dzīves stāstu pētniecība un jaunrade – tā var raksturot piecas dienas augusta vidū Stāmerienā. Pils un pētnieku komanda (sociologi un dramaturgi) satika 20 Stāmerienas un Kalnienas ļaudis, lai uzdotu jautājumus un klausītos!
Stāmerienas pils vēlas veidot vietu kopienas pagātnes un tagadnes apzināšanai, stiprinot “mēs” konceptu, akcentējot ik katra spēju būt daļai kopīgas kultūras un sociālās telpas veidošanā. Tādēļ sadarbībā ar Latvijas Kultūras akadēmiju turpinām jau pagājušajā vasarā (2023.gads) aizsākto “Dzīvo stāstu” konceptu, kurā atkal aicinājām Stāmerienas un Kalnienas ciemu iedzīvotājus dalīties ar saviem dzīves stāstiem, šajā reizē liekot akcentu uz dzimumu vietu un lomu un iesaisti kopienas kultūras telpas veidošanā.
Vēlamies paskatīties pagātnes un atmiņu stāstos, tos jaunradīt, iesaistot jauno paaudzi radošās interpretācijās, tā iekļaujot arī viņus kultūrvēsturiskā un atmiņu mantojuma organiskai pārnesei un kultūrtelpas bagātināšanai. Projekts tiek īstenots pētniecībā balstītas mākslas pieejā, Stāmerienas iedzīvotāju intervijām kalpojot par pamatu dramaturģijas jaundarbiem. Jaunradītie dramaturģijas materiāli akcentēs sieviešu un vīriešu sociālā un kultūras kapitāla veidošanas prakses lauku teritorijā, izceļot tieši katrai dzimtei unikālo, kā arī mijiedarbības un socializēšanās iespējas lauku teritorijā, pievēršot uzmanību kultūras līdzdalības aktivitātēm. Paredzēts, ka jaunradītie dramaturģijas materiāli būs ne tikai kā pētniecībā balstīts mākslas darbs, bet arī veids, kā komunicēt daļu pētījuma rezultātu plašākai auditorijai ar mākslas valodas palīdzību.
Galvenās projekta aktivitātes: 1) sociologu un dramaturgu komandas izveide un interviju metodoloģijas izstrāde; 2) Stāmerienas un Kalnienas ciemu iedzīvotāju intervijas (kopā 20 intervijas); 3) interviju apstrāde, pētījuma apraksta gatavošana; 4) lugu rakstīšana un nodošana Stāmerienas pilij un Gulbenes novada kultūras centram.
Ieceres īstenošanai savā veidā jau ir satikušies divi projekti. Viens no tiem – projekts "Viņa. Viņš. Satikšanās". Projekta īstenotājs – Stāmerienas pils, sadarbības partneri: Latvijas Kultūras akadēmija, Stāmerienas pagasts, Gulbenes novada kultūras centrs. Projektu finansiāli atbalsta Gulbenes novada pašvaldība un VKKF mērķprogramma “Latviešu vēsturisko zemju attīstības programma” un Vidzemes plānošanas reģions.
Projekts "Satikšanās kopienā un mākslā: sociālā un kultūras kapitāla veidošanās Stāmerienas iedzīvotāju pieredzēs", kas ir Latvijas Kultūras akadēmijas (Zinātniskā Institūta) finansēts projekts.