2025.gada 18.martā un 19.martā atpūtas kompleksā “Sonāte” (Vecstāmeriena, Stāmerienas pagasts, Gulbenes novads) notika apmācību cikla otrās un trešās dienas mācības par tēmām “Vides piekļūstamība praksē un pieredzē” un “Piekļūstamība – attieksme un aizspriedumi”.
Apmācības tiek organizētas Lauku atbalsta dienesta apstiprinātā BDR "Dēms" projekta Nr. 24-07-CL01-C0LA19.2203-000001 ”Mācību cikls tūrisma uzņēmējiem darbam ar cilvēkiem ar dažādiem traucējumiem (redzes, dzirdes, garīga rakstura un kustību), nodrošinot fiziskās un digitālās vides piekļūstamību.” ietvaros, kas iesniegts vietējā rīcības grupā BDR "SATEKA".
Projekta mērķis ir paaugstināt Gulbenes novada tūrisma uzņēmēju un saistīto nozaru darbinieku zināšanas un prasmes darbā ar klientiem ar dažādiem traucējumiem. Trīs nodarbību cikls sniegs teorētiskas un praktiskas apmācības par fiziskās un digitālās vides piekļūstamību tūrismā, veicinot visu cilvēku iekļaušanos sabiedrībā un pakalpojumu izmantošanā, uzlabos iekļaujoša tūrisma pakalpojumu sniegšanas kvalitāti.
Projekta ilgums: 12.2024. – 06.2025. Kopējā projekta summa: 3448,50 EUR ES līdzfinansējums: 2344,98 EUR Atbalsta Zemkopības ministrija, Lauku atbalsta dienests, biedrība SATEKA un Gulbenes novads.
Mācības vadīja Latvijas kultūras akadēmijas un Vidzemes augstskolas vieslektors Edgars Ražinskis. Iekļaujošo projektu vadītāja Lība Bērziņa sniedza profesionālu un praktisku ievirzi vides piekļūstamībā cilvēkiem ar dažādiem traucējumiem - kustību, redzes, dzirdes un garīga rakstura, sniedza padziļinātu vides piekļūstamības izpēti caur cilvēku aizspriedumu un paradumu maiņu, nodrošinot praktiskas darbnīcas un objekta iekštelpu un ārvides izpēti. "Zeit radošais kvartāls Līgatnē" izveidotājs Marģers Zeitmanis dalījās ar pieredzi par piekļūstamības iespējām un izaicinājumiem “Zeit” radošajā kvartālā Līgatnē. Par esošo situāciju un izaicinājumiem personām ar dažādām vajadzībām Gulbenes novadā dalījās Gulbenes novada Sociālā dienesta vadītājs Jānis Antaņevičs.
Veicot apmācību dalībnieku anketēšanu noslēgumā, tika iegūta informācija, ka pasākumā gūtās zināšanas un pieredze ir paaugstinājusi dalībnieku kompetenci konkrētajos jautājumos. Apmācību dalībnieki ieguva prasmes novērtēt, cik pieejama un piekļūstama ir vide ne tikai cilvēkiem ar invaliditāti, bet ikvienam. Tika iegūta vērtīga informācija par mājaslapu piekļūstamības parametriem un fiziskās vides infrastruktūras parametriem, kādus terminus pareizi lietot, kā palīdzēt cilvēkiem ar redzes problēmām, cik būtiski mainās lietas un viss apkārtesošais iesēžoties ratiņkrēslā. Dalībnieki atzinīgi novērtēja iespēju piedalīties praktiskā objekta iekštelpu un ārvides izvērtēšanā, ko veica cilvēks ar kustību traucējumiem. Tas bija ļoti lietderīgi un veicināja izpratni par piekļūstamības jautājumiem. Tika iegūtas zināšanas komunikācijas jomā, kā komunicēt ar cilvēkiem ar funkcionalitātes traucējumiem, kā palīdzēt labāk un cieņpilnāk, neaizskarot cilvēka cieņu.
Noslēguma diskusijās izskanēja vairākas būtiskas atziņas, ka galvenais ir sākt darīt, sākt novērtēt sava objekta piekļūstamību, mēģināt ar nelieliem līdzekļiem vismaz sākotnēji atrisināt kaut daļēju piekļūstamību, ar laiku to uzlabojot. Būt empātiskākiem pret līdzcilvēkiem. Piekļūstamība ir nepieciešama mums visiem. Svarīgi ir būt vērīgiem un atvērtiem. Mācību noslēgumā dalībnieki un Lība Bērziņa dalījās ar abpusējām simpātijām, uzsverot Gulbenes novada cilvēku sirsnību, atvērtību un ieinteresētību.