Ik gadu 22. martā tiek atzīmēta Pasaules ūdens diena, kuras mērķis ir pievērst uzmanību ūdens resursu pieejamībai un kvalitātei un aicināt katram cilvēkam apzināties ūdens vērtību. Apvienoto Nāciju Organizācijas (ANO) aprēķini liecina, ka pasaulē aptuveni 2,2 miljardiem cilvēku nav piekļuve tīram un drošam dzeramajam ūdenim.
Tāpat Pasaules ūdens dienā tiek atgādināts par ANO Ilgtspējīgas attīstības mērķiem. Viens no Ilgtspējīgas attīstības mērķiem paredz līdz 2030. gadam nodrošināt ūdens un sanitārijas pieejamību visiem (plašāk ar ANO Ilgtspējīgas attīstības mērķiem varat iepazīties šeit). Katra ģimene, izglītības iestāde un kopiena tiek aicināta veicināt situācijas uzlabošanos, mainot ūdens lietošanas paradumus savā dzīvē. Tikai kopīgiem spēkiem mēs varam pārvarēt globālo ūdens resursu krīzi.
Šī gada Pasaules ūdens dienas tēma ir:
“Ūdens izmantošana mieram un labklājībai (ang.v. Leveraging Water for Peace and Prosperity)”.
Ūdens ir būtiska un neatņemama veselīga dzīvesveida sastāvdaļa, tāpēc šī diena ir lieliska iespēja cilvēkiem atgādināt par ūdens nozīmi viņu organismā. Pietiekama ūdens uzņemšana (vismaz 2–2,5 litri šķidruma dienā) ir vitāli svarīga cilvēka organismam, jo ūdens nodrošina plašu funkciju spektru:
- izvada no organisma nevajadzīgās vielas;
- transportē uzturvielas un skābekli uz šūnām;
- aizsargā jutīgos audus;
- uzlabo asins cirkulāciju organismā;
- “ieeļļo” un aizsargā locītavas;
- mitrina ādu un uztur tās elastību;
- regulē ķermeņa temperatūru;
- palīdz uzturēt normālu ķermeņa svaru;
- uzlabo vielmaiņas procesus;
- paaugstina organisma aizsardzības spējas u.c.
Lai veicinātu iedzīvotāju, it īpaši izglītojamo, pietiekamu ūdens uzņemšanu, pašvaldības tiek aicinātas izvērtēt vides pieejamību, t. i., ūdens automātu vai brīvpieejas krānu izvietošanu izglītības iestādes vai citu pašvaldības ēku telpās, kā arī izglītot iedzīvotājus par regulāras ūdens uzņemšanas radītajiem ieguvumiem veselībai.