att

 Litenes pagasta ģerbonis

Litenes pagasta ģerbonis

2005. gadā ir apstiprināts Litenes pagasta ģerbonis - sudraba laukā zaļš ābeles celms ar atvasi un četrām lapām; celma griezums ar zeltu.

2012. gada 13. aprīlī Latvijas Republikas Kultūras ministrija pieņem lēmumu reģistrēt Litenes pagasta ģerboni Ģerboņu reģistrā.

 

Pagasta raksturojums

  • Platība: 127 km2
  • Lielākā apdzīvotā vieta/-tas: Litene
  • Upes, ezeri: Pagasta teritorija ir līdzena, bez īpaši izteiktiem reljefa pacēlumiem. 54,2 % teritorijas aizņem meži, lauksaimniecībā izmantojamā zeme – 33,9%. Pagasta teritorijā ir Salenieku purvs 221 ha platībā. Upe Pededze (garums - 159 km) ir iecienīta ūdens tūristu atpūtas vieta. Pagasta teritorijā atrodas divi ezeri – Kaļņa ezers (119,5 ha) un Kaugura ezers (23,9 ha).
  • Iedzīvotāju skaits: 882

Vispārīga informācija

Litenes pagasts ir viena no Gulbenes novada administratīvajām teritorijām tā austrumos. Pagasta iedzīvotāji Liteni labprāt dēvē par novadu centru, jo šeit satiekas Alūksnes, Balvu un Gulbenes novadu robežas. Pagastā darbojas bērnudārzs, kā arī Litenes muižā mājvietu radusi Gulbenes Valdorfa pamatskola. Darbojas I.Luguzes ārstu prakse.

Gan plašās aktīvās atpūtas iespējas stadionā, gan Pededzes upes līkumiem ieskautā un izkoptā ainava, gan paaudžu tradīcijām piepildītā kultūras dzīve un pats galvenais – aktīvi un uzņēmīgi cilvēki – veido vietu, ko litenieši ar lepnumu sauc par mājām.


Pagasta vēsture

att

Litene veidojusies pirms vairākiem gadsimtiem, kad Pededzes krastos sākuši apmesties un līst līdumus zemnieki. Pēc Livonijas kara šis apvidus nonāca poļu rokās, tad 16.gs. otrajā pusē arī tika izveidota muiža, kas piederēja Alūksnes pils tiesai. Muižā celtas noliktavas labībai, kuru, tāpat kā kokus, pludināja pa Pededzi-Aivieksti-Daugavu uz Rīgu.

Kopš 1820.gada Litenes muiža piederēja baronu fon Volfu dzimtai. 19.gadsimtā muižas ēkas tika pārbūvētas. Šodien muižas pilī Pededzes stāvajā krastā radusi Gulbenes Valdorfa pamatskola.

Kā administratīvi teritoriāla vienība Litenes pagasts izveidojās 1866. gadā pēc Pašvaldību likuma izdošanas Cariskajā Krievijā. 2021. gadā Litenes pagasts nosvinēja savu 155. pastāvēšanas gadadienu.

Par traģisku simbolu Litenes vārds latviešiem kļuvis kopš 1940.-41.gada notikumiem Latvijas armijas vasaras nometnes vietā, kad šeit tika nošauti Latvijas armijas virsnieki un karavīri.

att

2011.gada 14. jūnijā kapos atklāja I.Freiberga un S.Gribovskas veidotu piemiņas ansambli „Sāpju siena". Ik gadu Litenes kapos un Sitas silā – Latvijas armijas vasaras nometnes vietā – notiek valsts mēroga piemiņas pasākumi.

Kādreiz Litene lepojās ar kartona fabriku un Pededzes spēkstaciju. Pededzes līcī iekārtota viena no lielākajām brīvdabas estrādēm Gulbenes novadā.

Pakalpojumi un uzņēmējdarbība (ievērojamākie uzņēmumi/saimniecības)

Šobrīd pagasta teritorijā darbojas SIA "Aptieka Litenē", bibliotēka un tūrisma informācijas punkts, Valsts sociālā aprūpes centra “Latgale” filiāle “Litene”, kūdras ieguves uzņēmums “Balvi Flora”, divi pārtikas veikali, pasta nodaļa, ambulance, auto servisi "Dzeduks" un SIA “DPFSolutions EP”. Kafejnīcā “Muižas ķēķis” pēc iepriekšēja pasūtījuma iespējams nobaudīt mājas virtuvi, kā arī pasūtīt uzkodas. Litenē ir plašs tūrisma un aktīvās atpūtas piedāvājums. Ziemeļvidzemes Putnu pētniecības biedrība sniedz iespēju iepazīt, uzzināt un vērot putnus Litenē un ārpus tās. Ģimenes uzņēmumi Laivot.lv, “Pededzes laivas” un lauku māja “Pededzes” piedāvā aktīvas atpūtas iespējas uz ūdens, savukārt LaserTag LITENE piedāvā vissezonas lāzertaga spēli āra arēnā.


Novadnieki, kuri dzimuši pagastā

att
  • A.Tullijs (1851.-1909.) – literāts, mācību grāmatu autors, skolotājs Litenes skolā
  • J.Brūniņš – mācību grāmatu autors, skolotājs, Litenes folkloras pierakstītājs
  • J.Dievkociņš (1879.-1906.) – rakstnieks, žurnālists, no 1898.g. līdz 1902.g. skolotājs Litenē; E.Balodis (1880.-1951.) – ekonomists, LU profesors
  • R.Liepiņš (1885.-1946.) – mācību grāmatu autors, skolotājs Litenes skolā
  • J.Vītoliņš (1886.-1955.) – komponists, fagotists, konservatorijas pedagogs
  • K.Kalnbērzs (1893.-1960.) – ārsts, medicīnas doktors; G.Upītis (1899.) – literāts
  • S.Duks (1902.-1973.) – kordiriģents
  • A.Sudārs (1906.) – mācītājs, publicists

Ko redzēt, ko aplūkot?

att

Ainaviskākā vieta Litenes pagastā ir parka līcis un Pededzes upes zaļā promenāde, kas ir arī vienīgā zaļā promenāde Latvijā. Šeit kāziniekus un citu svētku svinētājus gaida romantiskais Tējas namiņš, skan putnu dziesmas un kūsā Pededzes upe. Tūristu atzinību izpelnījies Riteņu parks pie pagasta pārvaldes. Vasaras sezonā centra dīķī darbojas strūklaka, kas krēslas stundās izgaismojas košās krāsās.

“Pudeļu dārzā” apskatāmi aptuveni 40 vides objekti, kas veidoti no tukšām stikla pudelēm, savukārt pusdārgakmeņu Litenes muižas “Staļļos” atrodas pusdārgakmeņu darbnīca “Latvian Minerals”.

Bijušā dzelzceļa maršruta posmā pagasta teritorijā 9,4 km garumā pieejams Zaļais velo ceļš jeb “Green Railway”. Vietā, kur tiek šķērsots bijušā dzelzceļa tilts pār Pededzi, pieejama labiekārtota atpūtas vieta.

att